CDC: AŞILAR OTIZME NEDEN OLMAZ!

Eger CDC’nin bugun yaptığı basın açıklamasında yeniden kanıtladıkları aşıların otizme neden olmadığı yorumu hakkında farklı bir değerlendirme duymak isterseniz, işte Bob Sears’ın sözleri:

Aşılar ve Otizm üzerine para ziyan edilen farazi bir başka araştırma. İşte araştırmacıların yaptığı şey: HMO tıp kayıtlarından otistik 256 çocuğa ve otistik olmayan 752 çocuğa bakıp, çocukken oldukları aşılardan aldıkları antijen sayısını saydılar. Hiçbir fark bulamadılar, ve bu delillerin ışığında verilen aşı sayısının otizm riskini artırmadığı sonucuna vardılar.

Benim bu araştırma üstüne bir ana eleştirim var. Benzer sonuçları hangi çocuk grubunu araştırırsanız araştırın bulabilirsiniz. Belirli yıllar aralığında nerdeyse bütün çocuklara aynı aşıların antijenleri verildi. (Bu arada antijen, aşının içindeki ya protein ya da şekerli mikroptan oluşan bir madde, bazi aşılarda az var bazılarında çok) Hemen hemen otistik bütün çocuklar, otistik olmayan çocuklarla aynı aşıları oluyorlar. Oyleyse neden bu anlamlı bir araştırma olsun ki? Her seferinde aynı sonuca varacaksın, ister 1000 çocuk veya 100,000 çocuk olsun. Aynı takvime ait aynı aşıları oluyorlar. Astım, kanser veya diğer kronik sorunları araştırın sonuç yine aynı çıkacak. Bu araştırmanın kanıtladığı tek şey 5 yıllık süre içinde bütün çocuklar aynı aşıları olmuş. Bu bize aşıların otizm oranlarını etkileyip etkilemediği ile ilgili kayda değer bir veri vermemektedir.

Şimdi, eğer araştırmayı ben yapsam (ve bunu yapacak birkaç milyon dolar sermayem olsa), artan aşı sayısının artan otizm sayısıyla alakalı olup olmadığı sorusuna şöyle bakarım: Aşılarını soylenen zamanda yaptırmış bir grup çocuk alırım ve bu grupta otizm oranına bakarım. Bunu biliyoruz 50’de 1 çocuk. Sonra bazı aşıları olmuş bir grup çocuk alırım ve o gruptaki otizm oranına bakarım. Kısmen aşılanmış çocuk grubunu çocuklukta oldukları toplam aşı sayısına göre alt gruba bölerim. Hatta bir de aşıyı ertelemişlerden grubum olur. Ve bu kadar gelmişken hadi daha çılgınca birşey yapalım ve zevk için tamamen hiç aşılanmamışları da ekleyelim araştırmaya. Yok hayır, eklemeyelim. Çünkü aşılanmamış çocukların herhangi bir tıbbi araştırmada bulunması ahlaka uygun olmaz. Tamam, şimdi araştırmama geri dönelim. Şimdi artık bu veriler toplam aşı sayısının ve yaşın karşılaştırılması bana otizm oranlarına gerçek bir bakış sağlar.

Şimdi bu araştırma ilginç bir araştırma olur. Ama maalesef bu çok mantıklı. Kafa karıştırıcı ve mantıksız şekilde araştırmalar yapmak daha iyidir ki böylece bulduğun sonuçlara medya gerçekten dişlerini geçirebilir.

Çocuk gelişimi Jurnal’ında çıkan bu araştırmaya şaşıran var mı? Ne bekliyordunuz? CDC araştırmacıları aşılara bağlı otizm oranının yükseldiğini açıklayan bir araştırma mı yayınlayacaktı? CDC HİÇBİR ZAMAN böyle bir araştırma yayınlamayacak. Birinin yayınlayabileceğinden de şüphem var. CDC’den herhangi biri böyle bir araştırmayı yayınlayacak olsa, ilaç şirketlerinin hisselerini daha satacak vakit bulamadan kovulurlar. Konunun dışına çıktım. Bütün araştırmaları tahrip etmeye çalışmadım. Ama artık bu farazi aşı araştırmalarından yoruldum. Bana GERÇEK araştırmalar verin. AMERIKA’ya gerçek araştırmalar verin. Oyunlar oynamayı ve gerçek araştırmalara gitmesi gereken paraları ziyan etmeyi bırakın artık. Aileler arkasında gerçek bilimi bulana kadar bu soruları sormaya devam edecekler. Bu araştırmanın endişeli ailelerin zihinlerindeki etkisi çok az.

Kaynak: https://www.facebook.com/pages/Dr-Bob-Sears/116317855073374

CDC’nin araştırmasının linki: http://www.jpeds.com/webfiles/images/journals/ympd/JPEDSDeStefano.pdf

1 Comment

 1. Asena Devlet
  Nis 1, 2013

  Akıl alır gibi değil .. sen (Paul Offit) zaten her çocuk aynı anda güvenli bir şekilde(!) 10,000 (ilk hesabı 100,000’di kendisinin) antijen alabilir buyurmuş, bu teorik(!) hesabı a priori kabul etmişsin.

  Daha neyi araştırıyorsun ki .. çalışmadaki bütün çocuklar aynı sayıda aşıdan aynı antijeni almış (ki yüz filan antijenden bahsediyoruz) .. ee, 300’ü otistik, 700’ü normal bunların, o yüzden de aşı/antijen sayısı otizmle alakalı değildir?! sonucunu çıkartabilmişler ve buna da bilimsel çalışma diyebilmişler ya helal olsun!

  Sears’ın dediği gibi, bu çalışma tek bir şeyi kanıtlıyor, o da tüm çocukların aynı sayıda antijen aldığı!

  Artı, devlete çalışan bu bilimadamları tutup kriter olarak sadece “antijen”i almışlar .. e peki doza göre hesapladığın aşının içinde bir tek antijen mi var yoksa 40’a yakın da kimyasal mı?? Şeker hapı mı verdin ki sen çocuklara, ki şeker hapını bile versen bu dozlarda bu çocuklar zarar görür, o da ayrı ..

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.