K Vitamin Enjeksiyonu

Vitamin K yetiskinlerde ve cocuklarda normal kan pihtilasmasi acisindan gerekli bir vitamindir. Bazi bebekler yetersiz K vitamini seviyesiyle dogarlar.
Bazi yeni dogmus bebeklerdeki bu yetersizlik ciddi kanama sorunlarina, ozellikle yasamlarinin ilk haftasinda Yenidoganda Hemorrhajik Hastaligina neden olabilir. Beyinde veya diger organlarda gerceklesebilecek ic kanama ciddi sorunlara hatta ölüme neden olabilir.
Hastalik gorulme orani azdri. 0.25-1.7%.

Yenidogan Hemorrhajik Hastaliginin yuksek olasilik tasidigi durumlar:

– Erken dogum
– Dusuk dogum kilosu
– Forsep veya vakumla cekilerek dogum
– Annenin dogumda antibiyotik, pihtilasmayi engelleyen ilac kullanimi, epilepsi ilaclari ve hamilelik sirasinda kullanilan diger ilaclar
– Tespit edilemeyen karaciger hastaliklari
– Cok hizli, veya cok uzun suren dogum, ozellikle itme evresinde.
– Sezeryanla dogum

Ozellikle dogumdan hemen sonra yapilan sunnet islemleri, K vitamin asisini rutin bir kullanim haline getirmistir.

Yenidoganda Protrombin seviyesi normal seviyeye ancak 5-7 gun sonra cikmaktadir. Ilginc bir sekilde Tekvin, Tevrat’in birinci kitabi 17:12’de erkeklerin dogumun 8.gununde sunnet edilmelerini soylemektedir.

Size haber vermedikleri K vitamin asisinin tehlikleri:

Risk ihtiva eden uc bolum vardir;

1- Ozellikle en onemlisi, dogumdan hemen sonra yenidogana yasatilan acidir. Bu traumanin, zaten dogumla beraber yasanan traumaya eklenmesi son derece gereksizdir. Ozellikle 21. yuzyilda son derece bilincsiz bir harekettir.

2- Yenidogana verilen K vitamini’nin dozu normal dozun 20 bin katidir. Enjeksiyon ayni zamanda koruyucular icermektedir ve yenidoganin hassas bedenine ve yeni bagisiklik sistemine toksiktir.

3- Yenidogan bebeginizin hali hazirda bagisiklis sistemi gelismemis oldugundan, enjeksiyon en tehlikeli mikroplarin bulunabilecegi bu ortamda, enfeksiyonlara neden olabilir.

Birkac yil once K vitamin enjeksiyonunun losemi ve kanser arasinda bag oldugu soylenmisse de bu ikisinin arasindaki iliski dogrulanamamistir.

AGIZDAN VERILEN VITAMIN K GUVENLI VE ETKIN ALTERNATIFTIR

Agizdan verilen K vitamin, enjekte edilenden daha az emilir, ancak bu dozlarla duzenlenebilir bir durumdur. Agiz yoluyla verilen Vitamin K toksik degildir.

Ebe Ronnie Falcao uluslararasi hekimler komitesi Cochrane Collaboration’un dozlarini uygulamaktadir. HDN(Yenidogan Hemorrhajik Hastaligi)ndan korumak icin de benzer dozlar kullanilmaktadir:

1 milligram sivi vitamin K haftali, VEYA
0.25 milligram sivi vitamin K gunluk

Kaynak: http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/03/27/high-risks-to-your-baby-from-vitamin-k-shot-they-dont-warn-you-about.aspx

5 Comments

 1. elif
  Oca 18, 2014

  acaba ne konuda ihtisas yaptığınızı sorabilir miyim , sağlık ihtisası mı yaptınız, bu konular bebeğin canı acıdı denecek kadar basit konular değil nasıl bu kadar büyük sorumluluk aldığınızı merak ediyorum

  • arastirananne
   Oca 18, 2014

   Elif hanim diger yorumunuzda cevapladim, ancak buraya da yazayim. Sosyologum. 4 yil muhtesem bir doktorun ofisinde kizimi buyuturken sagduyulu olmak, dogal yasamak ve beslenmek, insan bedeni, hastaliklar ve onlara verdigimiz tepkiler konusunda egitildim. Kendim kisisel olarak bazi dersler aldim. 8 yildir saglik konusunda okumalar yapiyorum. Nerdeyse hergun. Bir doktor gibi tip egitimi almadim. Ancak bir doktordan daha fazla onyargisiz asi bilgisine sahip olduguma eminim. Siradan bir doktorun asilari arastirdigindan daha fazla asilari arastirdigima da eminim. K vitamini agizdan alinirken, neden asisini yaptirmak zorunda hissedip beni ve sorumluluklarimi sorguladiginizi bilemiyorum. Ben kimsenin sorumlulugunu almiyorum. Bu blog internetteki milyarlarca blogdan bir digeri. Bir aralik kapi. Merak eden girer bakar, okur, kalbinin sesini dinler. Kalbi bu konuyu daha cok arastir ilginc seyler var da diyebilir. Ne sacma sapan seyler allahaskinda diyip kapiyi kapatip cik da diyebilir.

 2. elif
  Oca 19, 2014

  bu kadar yazı yazıp kimsenin sorumluluğunu almıyorum demek çok ironik bir davranış keza madem burda vitamin k den bahsetmişsiniz, oral vitamin k’yi rutine geçirip daha sonra yenidoğanın kanamalı hastalığı vakalarının arttığını görüp tekrar IM vitamin k kullanmaya başlayan ülkeler var. biz türkiye de yaşıyoruz amerika da değil siz belki kendinizi kimseden meshul tutmuyor olabilirsiniz ama bizim halkımız böyle şeyleri okuyup kafalarına göre davranmaya meraklı insanlar , allah kimsenin çocuğuna vermesin ki siz kızamık aşısı yaptırmadan çocuğunuzu büyütüyor olabilirsiniz ama böyle yazılar ve bazı doktorların yanlış yönlendirmesi sonucu şu anda türkiyede birçok insan çocuğunu aşılatmıyor( bahsettiğim şey rutin aşılama vitamin k değil. vitamin k zaten tartışma götürmez bir konu).dikkatinizi çekmek istediğim bi konu var ki bu aşıların hiç biri ne türkiye de üretiliyor ne de araştırmaları türkiye de yapılıyor bunların hepsi yarım asırdır araştırılan ve üretilen aşılardır yani bizim kendi çapımızda verdiğimiz değil dünya da verilen bir karadır. kızamık aşısı için konuşacak olursak aşılanmayan çocuk okul çağına kadar semptomsuz seyreden daha sonra verbal ve motor aktiviteyi etkileyip en sonunda ölümle sonuçlanan SSPE hastası olabilir ki bunu zaten çocuğunuz küçükken anlamazsınız bu en basit örnek hele bu yıllara kadar eradike etmeye çalıştığımız çocuk felci, kızamık, boğmaca şu anda suriyeli mülteciler tarafından ülkemize tekrar getirilmekte olup vakaların sayısı giderek artmaktadır.zaten aşılamalarda da, taramalarda da amaç görülme riski yüksek (herkeste görülen demiyorum dikkati çekmek istiyorum), sonuçları ise kötü olan durumlardan aileleri ve çocukları korumaktır. ben burda sizi irite etmek için yazmadım bu yazıları siz refah seviyesi yüksek bir aile olabilirsiniz çocuğunuza çok iyi bakıyor da olabilirsiniz ama bu ülkemizin geriye kalan kısmını bu gruba sokmaz, biz hala gelişmekte olan ve sağlık sektörü berbat bi düzenle işleyen bir ülkeyiz ve bunlara rağmen her evde internet olduğunu ve riskli çocuğu olan bir çok ailenin bunları okuduğunu ve olayların iyi yönü yerine kötü yönünü görmeye meraklı bir toplum olduğumuzu göz önüne aldığımızda bu yazıyı yazarken kimlerin kesin vurulması gerektiğini kimlerin vurulmayabileceğini (her ne kadar biz herkesin vurulması gerektiğini savunsakta) diğer konularda gösterdiğiniz hassasiyti göstererk yazabilirdiniz yoksa herkesin dediği gibi yazmak sizin özgür hakkınız ama yazıpta sorumluluk almıyorum demek ilginç
  k vitaminine gelecek olursak, size en saygın pediarti kuruluşlarından birinin yazsını gönderiyorum
  http://pediatrics.aappublications.org/content/112/1/191.full
  oral vitamin k nin emilebilirliği enjeksiyon olanin ki ile karşılaştırılamaz bile ayrıca tıpta kesin diye hiçbirşey yoktur belki bir gün oral vitamin k kullanılmaya başlanabilir ama madem sıradan bir doktordan daha çok aşı bilginiz olduğunu iddia ediyorsunuz şunu da bilmeniz gerekir ki tıpta birşeyin kabul görebilmesi için büyük insan grupları üzerinde yapılan ( binleri aşan kişi sayısı) çift kör randomize çalışmalar olmalı, ve kanıt düzeryi A, B olmalı yani 10 yada yirmi kişinin yaptığı bir şeyi herkese genelleyip konuşamazsınız.
  yazım çok uzun oldu bilmiyorum hepsini okur musunuz ama şunu da belirtmek istiyorum dünya çapında oral vitamin k’ye geçilebilmesi için vitamin k nin oral formunun emiliminin enjeksiyon formu ile eşit olduğunun kanıtlanması gerekir, üzerinde tıp doktorlarını ikna edecek kadar çalışma yapılması gerekir ve ayrıca bunun insanlar üzerinde gösterilip, insanda da işe yaradığının gösterilmesi gerekir, bu demek oluyor ki bebeklere kanıtlanmış enjeksiyon vitamin k yapılmayıp onlara kanama riskini bile bile sırf araştırma uğruna oral vitamin k verip etkinliğini göstermek demektir ki buna gönüllü olacak anne varmıdır dünya da bilmyorum.bu iş gazete yazılarıyla yada 2 doktorun keyfiyle olmaz.
  yoksa araştırma yapan, öğrenen insana çok ihtiyacımız var ülke olarak, ama nasıl araştırma yapılacağını bilmeden yanlış bilgilendirme bence kabul edilemez

  • arastirananne
   Oca 19, 2014

   Sspe ile yine korkutma yoluna girmissiniz Elif hanim. Kizamik asisizayiflatilmis virusten olusurken, asiyi olan da ayni riski tasirken olayi tek tarafli konusmak ve gelismekte olan ulkenin, cok da egitimli olmayan insanlarini korkutabilirsiniz ama beni degil. Sorumluluk almamak yanlis duyuldu sanirim. Ben hayatimdaki her hareketten sorumluyumdur, beni taniyan bilir. Onca sey okumusken, cocuguma asi yaptirmazken bunu diger insanlar yanlis anlar diye paylasmamak buyuk sorumsuzluk olurdu. Ki halihazirda bloguacik tutmak bile tamamen baska insanlara duyulan sorumluluk nedeniyledir. Yoksa ben kararimi verdim bana ne digerlerinden deyip blogukapatmis olurdum. Daha dun ben artik hic yazmak istemiyorum napsak diye yardim araniyorsam bu sorumlu bir insan oldugumdandir. Ama ayse hanim bu yaziyi okuyup bana soru sordugunda sorusunu cevaplayip siz cevabi asilkalbinizden almalisiniz diuorsam, secimin ebeveyne ait oldugunu soyluyorsam skrumluluk benim degildir. Bugun dktorlar butun korku propogandalariyla asi yaptirtip, cocuk asiya reaksiyon gosterdiginde hatta oldugunde bile asidan degildir dediklerinde sorumluluk kimin? Hatta doktor evet buasidan kaynaklandi cocugunuz boyle hasarlandiginda sorjmluljk kimjn? Amerikada nedoktorun ne de asi firmasinin. Devleg size odeme yapiyor. Durum buyken benimmisorumluluk almadigima icerlediniz?

   Uzunyazinizi okudum, diger herkesin yorumunu onemsedigim kadariyla sizinkini de onemsedim. Yeterince asi propogandasi olan bu dunyada ben de boyle biryerkapliyorum. Kabul edersiniz etmezsiniz sizindir karar. Bukararin sorumlusu da ben degil, sizsiniz, sizin “umit ediyorum” kalbinizdir, zihniniz degil. Bu yorumlarin karsilikli atismaya donmesini tercih etmedigimi bilmenizi isterim. Saglicakla kalin

   • elif
    Oca 19, 2014

    kimseyi korkutmak değil niyetim. aşı reaksiyonları( febril konvulziyon ve anafilaksi) 5 milyon 7 milyon dozda bir görülür bunlar araştırmalarla sabittir sizin çocuğunuza gelmişse ne yazık. SSPE bilindiği için yazdım yoksa kızamık pnömonisi, immun yetmezlik kızamığın korkutucu komplikasyonlarındardır ki özellik pnömonisi ölümcüldür. aşı herkesin kendi tercihi ki zaten devlet böyle bir dayatma yapmıyor bazı ülkelerde yapılmayan aşılar için ceza ödeniyor burda anlatımak isteneni anlattığımı düşünüyorum.
    Başarılar.

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.